Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Jak na udržitelné Dušičky

Všichni ví, že Dušičky jsou svátkem, kdy vzpomínáme na své zemřelé. Možná je však důležité si připomenout, že nezáleží, s jak velkým věncem a počtem svíček se na hřbitov vydáme, ale čas, který našim zemřelým věnujeme. Zavzpomínáme, pomodlíme se, připomeneme starší generace dětem, které je nazažily, sejdeme se s rodinou. Dušičky mají navíc ten dar, že si mnozí z nás uvědomí vlastní smrtelnost, což nám pomáhá odlišovat, co je v životě podstatné a co nikoli. 

 

Rádi bychom, abyste i při nákupu na tento svátek mysleli na životní prostředí. Každý rok se totiž v tento den vyprodukuje neskutečné množství odpadu. Jsou to zejména plastové a skleněné obaly od svíček, kytice řezaných květin i polystyrénové korpusy věnců. Přitom vše se dá nahradit. Nemusí vás to téměř nic stát a ještě to budou dárky od srdce.

 

Svíčky a svícny

Není nic jednoduššího než si vyrobit vlastní obal na svíčku. Dobře vám poslouží použitá zavařovací sklenice, která bude svíčku chránit proti větru. Můžete ji ozdobit mnoha způsoby. My jsme pro vás nachystali dekoraci pomocí pečícího papíru a barevných listů, které přilepíme zvenku na sklenici. Pokud máte děti, můžete s nimi polepit sklenici barevnými papíry.

 

  

foto: archiv Rezekvítku a Nápady pro Aničku

 

V druhém tvoření jsme sklenici ozdobili zelenými větvičkami a svázali lýkem. Návod naleznete například zde.

 

  

foto: diyprojekty.cz a archiv Rezekvítku

 

Nejsnazší je sklenici ovázat jutovou stuhou nebo krajkou. Dozdobit opět můžete šiškou, větvičkou nebo šípky.

 

  

foto: beremese.czkramekujaninky

 

Můžete také zrecyklovat zbytky svíček, které najdete doma, rozpustit je a do sklenice vytvořit novou svíčku. Postup na výrobu takovéto svíčky naleznete třeba zde.

 

foto: blog.decodoma.cz

 

Dekorace

Na internetu najdete také spoustu nápadů, jak vyrobit přírodní dekoraci z větviček, šišek, šípků apod. Zde je dobré dbát na to, aby dekorace byla celá kompostovatelná - používat přírodní provázky, vynechat polystyrénové korpusy a podobné komponenty, nebo je používat opakovaně. Návod na  šiškový věnec naleznete zde.

Druhý věneček je vyrobený z korpusu, který můžeme využívat celoročně, a kytiček ze starého trička. Návod je zde.

 

  

foto: diblik-zivotnistyl.czNápady pro Aničku

 

Řezané květiny

Řezané květiny jsou kapitola sama o sobě. Mají dělat radost, ale jejich osud je často smutný. Při jejich pěstování bývají používány silné chemikálie, dováží se přes půl zeměkoule, berou půdu zemědělským plodinám v nejchudších oblastech světa, mají za sebou dětskou práci a zneužívání žen. Více o této problematice se dočtete například zde. 

Nabádáme vás tedy k uvážlivému nákupu těchto květin. Je opravdu řezaná květina nutná? Nelze ji něčím nahradit?

Můžeme si například pohlídat zemi původu, najít si ve svém okolí stále rožšířenější lokální květinové farmy (v tomto období nabízejí například sušené květiny), koupit květinu v květáči, vytvořit květinu z podzimních větviček nebo barevného listí apod.

 

  

foto: Zahradní kvítízahrada-centrum.cz

 

Třídění odpadu na hřbitovech

Nakonec malé ponouknutí k třídění odpadu i na hřbitovech. Má váš hřbitov tuto možnost? Pokud ne, lze s tím něco dělat?

 

Pamatujte, že v jednoduchosti je krása a důležitější než honosná dekorace je milá vzpomínka.


Fotogalerie: