Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Svět pod drobnohledem

O tom, jaké lupy a mikroskopy s dětmi používat při bádání venku a neutratit za ně celou výplatu, najdete krásný článek na webu Učíme se venku. V osmi krátkých odstavcích se tam dozvíte, jak v dětech probudit zvídavost a chuť pozorovat své okolí, jak si jednoduchou lupu vyrobit, jaké lupy a mikroskopy jsou vhodné ven a jak zdokonalovat pozorovací schopnosti dětí.

Tento článek přináší postřehy a zkušenosti Rezekvítku, protože i my při výukových programech a na táborech s dětmi používáme lupy i mikroskopy. Máte vidět to nadšení, když se z dětí (a dle zkušeností i z dospělých) díky jedné lupičce stanou objevitelé nových světů. Na Rezekvítku máme celou krabici s různými lupami a malými mikroskopy. Mnohé z nich mají již opotřebované a osahané obaly, protože je bereme téměř vždy, a jiné jsou téměř jako nové, nepoužívané.

 

 

Čeho jsme si všímali? Kromě rozlišení, které je na většině lup a mikroskopů uvedeno, nás zajímala manipulace s nimi a jejich odolnost, a tedy i vhodnost pro různé věkové skupiny.

 

KRABIČKOVÁ LUPA (zvětšení 2x a 4x)

Nejčastěji používaná lupa pro děti při jejich badání. Je lehká, snadno se s ní manipuluje a snadno se používá i na samotný odchyt živočichů. Na víčku jsou dvě lupy, které jsou ale od objektu většinou hodně vzdáleny a plast se brzy a snadno poškrábe. V praxi to pak funguje tak, že menší odklápěcí lupa chrání před poškrábáním tu statickou, přes kterou úlovky pozorujeme. Předčasnému poškrábání bráníme nošením v textilním obalu a velmi jemným omýváním, pokud se nějakým vzorkem umažou.

Existuje i skládací varianta, která umožňuje přiblížit lupu pozorovanému objektu na dně, ale ta se nám neosvědčila. Samovolně se dětem v ruce skládá, ohrožuje tím odchycené živočichy a je náchylnější na rozpad na jednotlivé části. Ale pokud potřebujete v terénu kulaté vykrajovátko, tak může tato lupa posloužit též :D

 

Manipulaci s ní zvládnou i menší děti a používají ji i ti, kdo mají z bezobratlých obavu, ale tím, že je živočich v plastové nádobě, své obavy překonají a na živočicha se podívají.

K dostání u nás na webu.

 

      

  

NÁDOBKY S LUPOU (kostičky) (zvětšení – velká kostička 3x, malá kostička 5x)

Lupy vyrobené z velmi tenkého plastu, jsou křehké. Ve víčku umístěna lupa a díky malé velikosti kostičky je i zvětšení pěkné.

Pro menší děti méně vhodné – snadno se ztrácí a praskají. Používáme většinou na uskladnění našich sbírek (motýlí křídla, mrtví brouci,…) a následně jejich prohlížení.

K dostání u nás na webu.

 

    

 

PŘÍLOŽNÍ LUPA (zvětšení 10x)

Lehká lupa k přiložení na objekt, vyrobená z pevného plastu. Pozorovaný objekt není třeba lovit, jen na něj přiložíte lupu a můžete pozorovat.

Velmi snadná manipulace a pěkné zvětšení. Jako velkou výhodu pro menší děti, které s prací s lupou začínají je, že dítě neřeší vzdálenost objektu, lupy a oka – pouze přibližuje svoji hlavu (oko) k lupě.

K dostání u nás na webu.

 

    

 

DETEKTIVNÍ LUPA (zvětšení 2,5x a 5x)

Klasická lupa, kterou si všichni hned přestaví, když se řekne „lupa“. Na trhu jsou jak s plastovou, tak i skleněnou čočkou a za velmi různou cenu.

Pro menší děti je náročnější koordinace objekt-ruka-oko, ale s touto lupou to snadno natrénují. Výhodou je velká čočka, na kterou děti snadno zaměří svůj pohled. Ve velké čočce je umístěna menší čočka, která zvětšuje 5x. Výhodou je ukázání na jednom objektu rozdíly ve zvětšení těch dvou lup.

 

   

 

KAPESNÍ LUPA (zvětšení 5x, 10x 15x)

Malá skladná a kompaktní lupa. Má tři samostatné čočky, které se vysouvají přes sebe, a tím roste zvětšení. Při použití všech třech čoček najednou je zaostření na objekt složitější. Za nás ne příliš vydařené a použitelné.

Pro děti i horší koordinace objekt-ruka-oko, zkomplikováno ještě malou velikostí čočky.

 

    

 

Toto byl přehled jednoduchých lup, se kterými jsme se při naší činnosti potkali. Výhodou všech je, že kromě samotné lupy (pokud ji nezapomenete) nic dalšího nepotřebujete. Dále představíme několik mikroskopů. Ty už ke svému provozu potřebují baterie na podsvícení, některé mohou a některé dokonce musí využívat další zobrazovací techniku.

 

KAPESNÍ MIKROSKOP (zvětšení 60x)

Funguje na 3 malé hodinkové baterie, má bílé a UV světlo. Je velmi malý, vejde se do každé kapsy (o to jednodušeji se ztrácí).

Oceňujeme na něm snadnou manipulaci a krásné zvětšení (na motýlím křídle jsou vidět jednotlivé šupinky). Zvětšuje hodně, ale přitom je pořád srozumitelné, na co se díváte. Vhodné i pro menší děti, které mikroskop pouze přiloží na zkoumaný objekt (není vhodné na živé bezobratlé), a pak přibližují pouze hlavu s okem. Za nás nejlepší mikroskop s velkým zvětšením za rozumnou cenu.

K dostání u nás na webu.

 

    

  

LEVENHUK Zeno Cash (zvětšení 45-60x)

Dá se snadno připnout  na objektiv mobilu, ale současně na něm nedrží moc dobře. Při zaostřování se odsouvá z objektivu mobilu. Mikroskop má dvě LED světla a UV, při použití LED světla obraz na mobilu bliká a hůře se zaostřuje. Bez podsvícení lépe použitelné. Výhoda je, že obraz máte následně vyfocený v mobilu, ale chce to se obrnit trpělivostí.

 

     

 

DIGITÁLNÍ MIKROSKOP K PC (zvětšení 1 600x)

Snadné připojení k počítači pomocí USB a tím pádem snadno promítatelné pro celou třídu. Není třeba instalovat žádný speciální program. Jednoduchá manipulace (mikroskop se umístí na pozorovaný objekt) i zaostření. Pozorované objekty lze snadno uložit jako obrázek v PC, nevýhodou je, že bez PC nefunguje. Pro pohodlnější pozorování je v balení i stojánek, na který se dá mikroskop upnout. Dá se sehnat pod značkou BRESSER, LEVENHUK i bez nich.

Promítali jsme zvětšená motýlí křídla seniorům v domově důchodců a z obrázků byli nadšení. Mnozí byli velmi překvapení, že se křídlo skládá ze šupinek.

 

    

 

KAPESNÍ MIKROSKOP BRESSER (zvětšení 60x -100x)

Lehký mikroskop s dobrým zvětšením. Výhodou je, že není závislý na počítači. Můžete jej vzít do terénu. Opět jen přiložíte na pozorovaný objekt a přibližujete oko. Trochu náročnější pro děti bude zaostřování – udržet mikroskop, najít nejlepší zvětšení, otáčet zaostřovacím kolečkem a neponičit objekt není úplně snadné.

 

    

                                                                                                                       

KAPESNÍ MIKROSKOP CARSON OPTICAL MP (zvětšení 100x až 250x)

Oproti výše zmíněnému kapesnímu mikroskopu je trochu  větší, ale zase má větší zvětšení. Dá se připnout k mobilnímu telefonu, a tak se na pozorované objekty může dívat i víc lidí najednou. Obrázek si pomocí telefonu snadno uložíte pro pozdější použití.

Dají se jím pozorovat detaily přímo v terénu, ale taky mikroskopické preparáty ve sklíčku, protože mikroskop na to má upravený druhý režim.

 

    


Fotogalerie: