English Deutsch Facebook

Figurky z klacíků

Nenoste ven hračky, vyrobte si je tam! Na toto tvoření potřebujete nůž a permanentní fixu. Ořežte nožem klacek na požadovaný tvar. Pak domalujte fixou, případně doma přilepte tavnou pistolí další komponenty, jako jsou ouška a ocásky. Takto můžete vytvořit různé panáčky, zvířátka i jejich domečky.

Fotogalerie:

Malování podle odpadků

Pracovní list z nové publikace Smetíkovy hrátky ke stažení zde. Celý pracovní sešit je k zakoupení zde.Stromy na podzim

Pracovní list vhodný pro předškoláky a mladší školáky ke stažení zde. Podobnými pracovními listy doplňujeme naše výukové programy.Recytvoření - loutky

Vyrobte si s námi loutku z "odpadků". Potřebovat budete papírový obal od vajíček, ruličku od toaletního papíru, provázek, fixy a lepidlo. Z obalu od vajíček vystřihněte a slepte klobouk, popusťte uzdu fantazii, lze totiž vytvořit různé tvary. Ruličku pomalujte fixami, udělejte dírky a provlečte provázky. Nahoru přilepte klobouk (doporučujeme Herkules nebo tavnou pistoli). Nakonec najděte klacek, na který přivažte silon (nebo niť), a opačné konce provlečte kloboukem a nohami a zafixujte velkým uzlem nebo kapkou lepidla. 

 Fotogalerie:

Vodní pohádkové bytosti

Zábavná křížovka pro mladší školáky je ke stažení zde. Tuto stránku a řady dalších zajímavých aktivit naleznete ve Vodním čarování.Jak si vyrobit vermikompostér

Vermikompostér slouží ke kompostování bioodpadu za pomoci žížal. Díky vermikompostéru můžete výrazně snížit množství odpadu produkovaného vaší domácností, navíc získáte kvalitní hnojivo. Můžete ho mít i v kuchyni či na balkóně, nezapáchá. Žížaly promění odpad v úrodné hnojivo. Na jeho výrobu potřebujete 3 nádoby, které do sebe zapadají a víko (plastové boxy nebo kbelíky např. od Primalexu). Do dvou nádob vyvrtáme drobné díry do dna (tak akorát aby jimi mohly prolézt žížaly). Spodní nádobu necháme bez děr, případně ji opatříme kohoutkem, kterým budeme stáčet tekutinu tzv. žížalí čaj (jinak bychom museli vermikompostér při odlévání rozebírat). Do nádoby s otvory vložíme na dno podestýlku např. natrhaný karton a přisypeme trochu hlíny. Sem nasadíme žížaly, které si buď koupíme nebo vyhrabeme na zahrádce. Nádobu zasuneme do té s odtokem tak, aby mezy dny zůstal prostor na tekutinu (můžeme podložit např.betonovými kostkami). Nakonec vše přiklopíme víkem s otvory pro dýchání. Žížaly krmíme shora rostlinnými zbytky, ocení také kávovou sedlinu. Až bude nádoba s žížalami plná, přidáme nahoru novou nádobu s trochou hlíny a podestýlky. Žížaly potravu ucítí a postupně přelezou nahoru. Kompost ze spodní nádoby použijeme do květináčů či na záhony. Žížalí čaj požíváme na hnojení rostlin - zaléváme je zředěným roztokem alespoň 1:1 s vodou. Vermikompostér umisťujeme do stínu, pokud je venku, občas také zkontrolujeme vlhkost a případně zvlhčíme.

 

Fotogalerie:

Veselá velikonoční vajíčka

S blížícími se Velikonocemi vám přinášíme nápad, jak si pomocí obalu na vajíčka ozdobit vejce pro koledníky.

Klobouky postaviček jsou vystřiženy z obalů na vajíčka: vysoké klobouky ze středů obalu na 6 nebo 10 vajíček, nízký kloubouk loupežníka je z plata na 30 vajec. Naše obaly byly již barevné, šedivé obaly však lehce obarvíte vodovkami nebo temperami. Klobouky jsou na vajíčka přilepeny Herkulesem (není škodlivý ani ve styku s potravinami). Obličeje jsou pak domalovány lihovou fixou.

 

A co se zbytkem obalů? Hodťe jej do směsného odpadu. Jsou už tak recyklované, že už z nich nový papír vyrobit nelze.Fotogalerie:

Ptáci v zimě

Pracovní list pro předškolní děti a prvňáčky ke stažení zde.

tažní ptáciPanáčci s šaty z květin a listů

Tohle tvoření si vyzkoušely děti na našem příměstském táboře. Ruličky od toaletního papíru jsme ve spodní polovině polepili oboustranně lepicí páskou. Děti na tuto část nalepily různé přírodniny a tím vytvořily šaty panáčka. Na horní polovině ruličky domalovaly fixami obličeje a další ozdoby podle své fantazie.

Fotogalerie:

Kdo se schoval u víly?

Vymalovánka pro předškolní děti a mladší školáky. Pracovní list je součástí množství aktivit, které na děti čeká v našem terénním výukovém programu Vílí hrátky ze zahrádky.

Stáhnout v pdf verzi si ho můžete zde.Barevní motýli

Zpestřete dětem nebo i sobě procházku o tvořivou aktivitu. Stačí vám pouze papír, podložka, oboustranně lepicí páska a pastelky. Pastelkami předkreslete tvar motýla. Můžete jednu polovinu vybarvit. Na zbylou plochu vyskládejte obrazce z listků, okvětních lístků a jiných přírodnin. Takto lze polepit celého motýla, nebo jednu polovinu vybarvit a druhou se snažit napodobit z přírodnin. Chcete-li si obrázek uchovat, můžete ho po dokončení nechat na pár dní vylisovat zatížený mezi novinami.

Fotogalerie:

Jarní recy-sázení

Vyzkoušeli jsme na Rezekvítku různé předměty, které by putovaly do koše, na sázení semínek. Sázení si můžete vyzkoušet s dětmi pro pozorování klíčení a růstu, případně pokusy (zalévali jsme semínka různou vodou: slanou, sladkou, jarovou, octovou, z mikrovlnky apod.). Nebo jako jarní dekoraci - na Velikonoce se například skvěle hodí obilí nebo řeřicha zasazené do vaječných skořápek, nebo obalů od vajíček. Zasadíte-li si bylinky (např. řeřichu, mátu, bazalku), můžete plody své péče ochutnávat. V neposlední řadě se obaly hodí k předpěstování sazenic na výsadbu do venkovních květináčů či na záhonek.

Fotogalerie:

Cesta od vajíčka k dospělci

Jarní pracovní list pro děti od čtyř do sedmi let ke stažení zde.

Bludiště je součástí pomůcek zaměřených na jaro v přírodě. Celou sadu lze zapůjčit v naší E-Půjčovně. Jarní květiny - přesmyčky

Pracovní list pro děti od první třídy ke stažení zde.

Více obrázků jarních květin a spoustu dalších aktivit pro děti naleznete v publikaci Proměny přírody.Recytvoření - Maňásci z ponožek

Také vám doma občas přebývají liché ponožky? Vyrobte si z nich maňásky.

Z tvrdého papíru vystřihněte kolečko o průměru šířky ponožky. Kolečko přehněte napůl a vlepte na špičku ponožky tak, abyste vytvořili pusu maňáska. Pusu můžete polepit látkou nebo pomalovat,přidat jazyk nebo zuby. Z pinpongových míčků nebo filcu vytvoříte oči a přilepíte nejlépe tavnou pistolí. Maňáskovi lze dále z filcu vyrobit ouška, čumák apod. podle druhu zvířete.Fotogalerie:

Ptáci na krmítku - přesmyčky

Pracovní list pro děti od druhé třídy ke stažení zde.Dokreslování - jehličnany

Zimní pracovní list pro děti od čtyř do sedmi let ke stažení zde.

Doplňovačka je součástí pomůcek zaměřených na zimu v přírodě. Celou sadu lze zapůjčit v naší E-Půjčovně. Spojovačka - Stopy

Pracovní list pro děti od čtyř do sedmi let ke stažení zde.

Doplňovačka je součástí pomůcek zaměřených na zimu v přírodě. Celou sadu lze zapůjčit v naší E-Půjčovně.