Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Knižní a filmové tipy

Dali jsme dohromady souhrn knih a filmů, které se nám líbily a doporučujeme některé z nich přibalit na dovolenou. Všechny jsou nějak spjaty s přírodou - odhalují její tajemství, řeší ekologické otázky či prohlubují vztah člověka k přírodě.

 

KNIHY

Pro dospělé:

Petra Daniš: Klima je příležitost

Ředitel vzdělávacího centra TEREZA Petr Daniš shrnuje nejdůležitější fakta a fascinující příběhy změn pro každého, komu záleží na osudu světa. Napsal publikaci, která klimatickou změnu nevnímá jen jako hrozbu, ale především jako jedinečnou příležitost ke změně. Přes náročné téma je psaná jako příjemné, pozitivní a inspirativní čtení. Koupíte ji i v našem eshopu.

 

Tim Birkhead: Ptačí smysl

Podobně jako knihy Jennifer Ackerman Genialita ptáků a Ptačí způsoby zprostředkovává i tato kniha velmi poutavou formou nahlédnutí do fascinujících ptačích životů. Jak název napovídá, zaměřuje se především na ptačí smysly a dokazuje, že pro řadu ptáků je velmi důležitý i čich a chuť, v což se ještě v nedávné době příliš nevěřilo. Kniha je plná zajímavých příkladů i autorových zážitků z celého světa a jistě vám, jak ostatně stojí v podtitulu, přiblíží, jaké je to být ptákem.

 

Mojmír Vlašín: Podivuhodné příhody ochránce přírody 

Ochrana přírody může být někdy docela vzrušující práce s neočekávanými zážitky. A když se k tomu přidá vypravěčské dovednosti autora a jeho osobitý humor (což dobře potvrzuje i jako spolutvůrce řady divadelních her), je o poutavé čtení postaráno. Kniha obsahující 43 povídek je novinkou Lipkového edičního centra a 7. G.

 

Peter Wohlleben: Tajný život stromů

Pokud jste na tuto knihu dosud nenarazili, určitě ji doporučujeme k přečtení. Kniha patří mezi bestsellery posledních let v mnoha zemích. Velmi čtivou formou se v ní dozvíte, jak spolu stromy komunikují, jak si pomáhají, že mají paměť, pociťují bolest apod. Po jejím přečtení získají vaše procházky lesem úplně jiný rozměr.

 

Pro děti:

Peter Wohlleben: Slyšíš, jak mluví stromy? 

V této knize se Peter Wohlleben zaměřil na děti (především mladší školáky). Je nabitá informacemi, které odhalují tajemství lesa, jsou však zjednodušeny a doplněny obrázky, úkoly i podněty k pozorování.

 

Markéta Vítková, Michaela Míkovcová: Maruška a motýli

Knížka se skládá ze dvou částí. V první části naleznete milý příběh o Marušce a jejím motýlím prázdninovém dobrodružství. Ve druhé části na vás čeká akční příběh v podobě interaktivní hry (gamebook), nápady na tvoření a další zajímavosti o motýlech. Kniha je plná krásných ilustrací motýlů a jejich housenek. Koupíte ji i v našem eshopu.

 

Daniela Krolupperová, Radomír Socha: série knih Vílí býlí, Zákeřné keře, Jde se lesem, Rybí sliby, Mizící hmyzíci, Zhoubné houby

Tyto knihy mají odlišná témata, společné jsou jim však krásné ilustrace Evy Chupíkové a příběhy, které provázejí děti celou knihou a přitom je seznamují s jednotlivými bylinami, stromy, houbami či zvířaty.

 

FILMY

Bláznivý svět veverek

Věděli jste, že do čeledi veverkovitých patří kromě klasických stromových veverek také například svišti, sysli, psouni, či poletuchy? V tomto dokumentu se s řadou z nich seznámíte a budete moct pozorovat opravdu jedinečné záběry. Nudit se nebudete, protože nudná veverka prostě neexistuje.

 

Rozprostři křídla 

Rodinný film, který zaujme melé i dospělé diváky. Líčí příběh dnešního teenagera, který se octne bez wifi připojení. A tak mu nezbude nic jiného než pomoci svému otci s jeho trochu bláznivým nápadem změnit migrační trasu ohrožených divokých hus. Chlapec tak hejno hus provází na létajícím stroji celou Evropou. Film nabízí krásné záběry přírody i napínavý příběh.

 

Králové hor 

Rodinný, dobrodružný film, který odehrává v Alpách. Film popisuje příběh chlapce starajícího se o mládě orla, které bylo vyhozeno z hnízda. Učí ho létat i lovit, aby se mohl vrátit zpět do divočiny. Film je protkaný působivými záběry z přírody, které režisér dával dohromady neuvěřitelných osm let.

 

Svět ticha

Film z roku 1956 ukazuje metody a možnosti zkoumání podmořského světa s omezenými možnostmi tehdejší doby. Je zajímavé se pak zamyslet nad tím, jak se k průzkumu života přistupovalo tehdy a jak nyní. Jak jsme dnes ve všem takoví opatrnější, ale že na pozorování některých dříve běžných věcí už asi můžeme rovnou zapomenout. A taky si uvědomíte, jak jsme docela maličcí proti rozlehlosti oceánů, a přesto je dokážeme tolik ovlivnit.

 

Město tučňáků

Jedná se o osmidílnou řadu příběhů tučňáků žijících mezi lidmi v jednom Jihoafrickém městečku. Ač příběhy jsou dokumentární záběry každodenního života tučňáků, vtipný komentář seriálu dodává šmrnc. Seriál tak skvěle kombinuje roztomilost tučňáků s dojemností i s drsnými nástrahami, se kterými se musí tučňáci potýkat.

 


Fotogalerie: